همرگ انجمنی متفاوت- ساخت تخت جمشید

تاریخ: 24/02/1390 ساعت: عدم نمايش بازدید: 1113 نویسنده: طاها

ساخت تخت جمشیداگر به پارسه(تخت جمشید) بنگریم،آن را بر تپه ای خواهیم یافت که پشت آن کوه مهر و پیش را جلگه مرودشت قرار گرفته است.

 

در حاشیه شرقی مرودشت کوه رحمت وجود دارد.نام این کوه برگردان تازی کوه مهر یا کوه میترا است.این نام بسیار کهن از این روی بوده است که این کوه جنبه ای ایزدی و ورجاوند(مقدس) را برای ایرانیان باستان دارد.تخت جمشید بر روی صخره ای در دامنه یکی از کوهپایه های کوه مهر و به فاصله ی 57 کیلومتر شمال شرقی شیراز بنا شده است و 1770 متر از سطح دریا بالا تر است .این کوهپایه را در در قدیم و تا حدود دویست سال پیش "کوه شاهی" میخواندند.

جلگه مرودشت (در اصل مرودشت به معنی خرم دشت)از روزگاران کهن از تمدن و فرهنگ های بومی و ایلامی بر خوردار بوده و اکنون میدانیم،شهر معروف "انشان" که کورش بزرگ و نیاکانش خود را پادشاه آن خوانده اند نزدیک همین مکان یعنی در جلگه بیضا بوده است.

کتیبه بزرگ داریوش بر دیوار جبهه جنوبی تخت،صراحتا" گواهی میدهد که در این مکان هیچ بنایی از قبل وجود نداشته است.کارهای ساختمانی تخت جمشید به فرمان داریوش بزرگ ،در حدود 518 (ق.م)آغاز شد.

در قسمت غربی تخت جمشید و در نزدیکی کخ گوشه شمالی آن پلکان مضاعف دو جانبه ای درست کرده اند که ورودی اصلی کاخ به شمار میرود اما چون ساختن پلکان عظیمی بی گمان سال ها ی زیادی زمان میخواسته است،ناچار باید قبول کرد که ورودی تخت جمشد در اصل نه در شمال غربی بلکه در جای دیگری بوده است.دلایل فراوان و قانع کننده ای نشان میدهد که ورودی اصلی در جنوب صفه بوده است و به احتمال زیاد در اواخر دوره ی هخامنشی آن را متروک گذارده و جایش را پر کرده اند.

نزدیک به جایی که ورودی اول فرض میشود کمی رو به جنوب تخته سنگی به بزرگی 720 سانتی متر و پهنای 205 سانتی متر در جبهه جنوبی کار گذارده اند که به چهاقسمت تقسیم شده و در قسمت کتیبه یه میخی حک کرده اند.دو کتیبه سمت چپ به خط و زبان فارسی باستان نوشته شده است و سومی به ایلامی و چهارمی به بابلی نقر گردیده است.

 

در کتیبه سوم -به زبان ایلامی-از ساخته شدن ارگ پارسه سخن رفته است:

«...چونان که بر بالای این جا،این دژ(کوشک)ساخته آمد،پیش از آن در این جا دژی ساخته نشده بود؛به خواست اهورامزدا این ارگ را من ساختم.اهورامزدا و دیگر ایزدان را اراده بر آن بود که این ارگ را ساخنه شود؛پس من آن را برآوردم و آن را ایمن،زیبا و کافی ساختم،چنان که دلخواهم بود.و داریوش شاه گوید:چنان باد که اهورامزدا با دیگر ایزدان مرا بپایند!و نیز این ارگ را و چنین از این مباد که هر انچه در اینجا برپای کرده شده به چنگ بدخواه و بداندیش افتد»


ساخت-تخت-جمشید ساخت-تخت-جمشید ساخت-تخت-جمشید ساخت-تخت-جمشید ساخت-تخت-جمشید امتیاز : 1376 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |